• 16240 |
  • 1399/07/19 |
  • 08:48

17 مهر 1343

میزان درآمد ارزی هفده‌ساله ایران/اقدامات حاد علیه مخالفان دولت!/دولت در تأسیس «ذوب آهن» با احتیاط کامل عمل می‌کند!/روزنامه ارگان ناسیونالیست‌های ایران منتشر می‌شود/هیئت حسن نیّت ایران  پس از 45 روز از آفریقا برگشت!/هولمز در واشنگتن، راکول در تهران!/پاکستان و ترکیه در صنعت پتروشیمی ایران سرمایه‌گذاری می‌کنند!/«جشن‌های 2500ساله بزرگ و مجلل برگزار خواهد شد»!/«درباره فیلم‌های مبتذل شدت عمل به خرج داده می‌شود»؟!/بندرعباس توسعه‌یافته و مدرن‌ترین بندر ایران خواهد شد؟!

میزان درآمد ارزی هفده‌ساله ایران

«تهران‌مصور» نوشت: اداره بررسی‌های اقتصادی بانک مرکزی ایران گزارش جامع و کاملی پیرامون وضع ارزی کشور از سال 1326 تا سال 1342 انتشار داده است. این گزارش جامع نشان می‌دهد که در مدت هفده سال گذشته روی‌هم‌رفته 6 میلیارد و 195 میلیون و 200 هزار دلار که شامل 5 قلم ارز می‌باشد به خزانه مملکت واریز شده است.

به موجب گزارش اداره بررسی‌های اقتصادی بانک بازرگانی از سال 1333 تاکنون ایران سه نوع وام و کمک دریافت داشته است: وام‌های کوتاه‌مدت 140/4 میلیون دلار، وام‌های بلندمدت 601 میلیون دلار، کمک‌های خارجی 258/4 میلیون دلار.      

 

اقدامات حاد علیه مخالفان دولت!

«تهران‌مصور» نوشت: حملاتی که نخست‌وزیر [: حسنعلی منصور] در نطق‌های اخیر خود به طور غیر مستقیم به مخالفان دولت می‌کند مورد توجه قرار گرفته و ناظرین سیاسی پیش‌بینی می‌کنند که از طرف دولت اقدامات حادتری در این مورد صورت گیرد.

نخست‌وزیر لبه تیز حملات خود را بیشتر متوجه اشخاصی که علیه هویدا، وزیر دارایی، فعالیت می‌کنند نمود و به آنان اخطار کرد که اگر از اقدامات خود دست نکشند، دولت به طور جدی‌تری با آنان رفتار خواهد نمود.

 

دولت در تأسیس «ذوب آهن» با احتیاط کامل عمل می‌کند!

«تهران‌مصور» نوشت: گزارشی که مؤسسه فرانسوی «ایرسید» درباره ذوب آهن به نخست‌وزیر داده است اینک تحت رسیدگی است. گفته می‌شود دولت درباره تأسیس این صنعت با احتیاط کامل عمل می‌کند.

علت احتیاط دولت سرنوشتی است که صنعت ذوب آهن در ترکیه و مصر پیدا کرده و دولت‌های مزبور مبالغ هنگفتی متضرر شده‌اند و ناچارند مصنوعات خود را با زیان زیاد بفروشند.

علت دیگر مطالعه زیاد این است که ظرفیت این کارخانه تا ششصدهزار تن می‌باشد در صورتی که کارخانه ذوب آهن که طرح آن در زمان رضاشاه ریخته شد بین سی تا شصت‌هزار تن ظرفیت داشت و حداکثر تا 120 هزار تن قابل توسعه بود.

 

روزنامه ارگان ناسیونالیست‌های ایران منتشر می‌شود

«تهران‌مصور» نوشت: هفته گذشته مقامات مسئول با انتشار روزنامه «جهان امروز» موافقت کردند و قرار است این روزنامه تا دو هفته دیگر منتشر شود.

«جهان امروز» ارگان گروه روشنفکران و ناسیونالیست‌های ایران است و رهبری گروه ناسیونالیست‌ها را احمد آرامش، وزیر مشاور کابینه مهندس شریف‌امامی، به عهده دارد.

 

هیئت حسن نیّت ایران  پس از 45 روز از آفریقا برگشت!

یک هیئت حسن نیّت که برای توسعه مناسبات اقتصادی ایران با کشورهای آفریقایی به چند کشور جدیدالتأسیس آفریقا اعزام شده بود، هفته گذشته پس از 45 روز مسافرت در هشت کشور آفریقایی به ایران مراجعت کرد و هوشنگ انصاری، رئیس هیئت، گزارش خود را به نخست‌وزیر تقدیم کرد.

 

هولمز در واشنگتن، راکول در تهران!

«تهران‌مصور» نوشت: جولیوس هولمز، سفیرکبیر آمریکا در ایران که اینک در واشنگتن به سر می‌برد، تا هفته آینده به تهران مراجعت خواهد کرد.

هولمز در ماه ژانویه 1965 یعنی چهار ماه دیگر بازنشسته خواهد شد و نام‌برده در این روزها که در واشنگتن اقامت دارد، مقامات وزارت امور خارجه را در جریان آخرین تحولات اوضاع داخلی ایران قرار می‌دهد و با توجه به این تحولات سفیر کبیر جدید آن کشور در ایران تعیین می‌گردد.

احتمال زیاد می‌رود که تا مدت نسبتا طولانی که مربوط به تشریفات انتخاب رئیس‌جمهوری تازه آمریکاست، امور سفارت کبرای آمریکا در ایران تا تعیین سفیر کبیر جدید به وسیله استوارت راکول، وزیر مختار آمریکا، اداره شود.

 

پاکستان و ترکیه در صنعت پتروشیمی ایران سرمایه‌گذاری می‌کنند!

«تهران‌مصور» نوشت: محافل سیاسی پایتخت در این هفته به افتتاح کنفرانس پتروشیمی در تهران با شرکت نمایندگان سه کشور ایران، پاکستان و ترکیه با اهمیت خاصی نگریستند.

در این کنفرانس درباره امکان سرمایه‌گذاری دو کشور ترکیه و پاکستان در صنعت پتروشیمی ایران گفت‌وگو و تبادل نظر می‌شود.

دو کشور ترکیه و پاکستان در کمیته‌های اقتصادی پیمان منطقه‌ای علاقه خود را به سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایران ابراز داشتند و چون دولت ایران با نظر آنها موافقت کرده بود لذا برای تحقق نظرات مذکور مذاکرات جدی آغاز می‌گردد.1

 

«جشن‌های 2500ساله بزرگ و مجلل برگزار خواهد شد»!

«سپید و سیاه» نوشت: جشن‌های دوهزاروپانصدمین سال شاهنشاهی ایران در تمام کشور و همچنین در اغلب ممالک خارجی در سال 1346 برگزار می‌شود. از کلیه ممالک بزرگ علاوه بر نمایندگان ممتازی که برای شرکت در این جشن‌ها اعزام می‌شود گروه کثیری فیلمبردار، رپورتر، خبرنگار از مؤسسات مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی سراسر جهان نیز شرکت می‌جویند.

گفته شده است جشن‌های دوهزاروپانصدمین سال شاهنشاهی ایران از مراسم بزرگ و مجلل تاریخ معاصر محسوب خواهد شد و چندین پادشاه و رئیس‌جمهور نیز در سراسر این جشن حضور خواهند داشت. شبکه رادیو تلویزیون دولتی ایران که مقدمات کارهای ساختمانی آن در اراضی زیر هیلتون هتل از مدتی قبل فراهم شده است در حین برگزاری جشن‌های دوهزاروپانصدمین سال شاهنشاهی ایران با تشریفات خاصی افتتاح خواهد شد.2

اندونزی به پیمان سه جانبه ملحق می شود؟!

«سپید و سیاه» نوشت: در کنفرانس وزرای امور خارجه سه دولت ایران، ترکیه و پاکستان که به زودی در تهران تشکیل می‌شود مسائل متعددی مطرح می‌گردد که یکی از آنها موضوع بررسی امکان الحاق دولت اندونزی به پیمان تازه استانبول است.

سوکارنو، رهبر اندونزی، پیمان اخیر سه‌جانبه استانبول را دقیقا مورد مطالعه قرار داده و آن را یکی از بهترین پیمان‌های مؤثر در مسائل خاورمیانه تشخیص داده و به دنبال این اظهار نظر است که گفته شده سوکارنو صریحا ابراز تمایل نموده که اندونزی به این پیمان ملحق شود.3

 

«درباره فیلم‌های مبتذل شدت عمل به خرج داده می‌شود»؟!

«سپید و سیاه» نوشت: امور نمایش و سینما در سراسر مملکت به‌تدریج تحت کنترل سالم درمی‌آید. نسبت به تهیه فیلم‌هایی که در آنها مناظر یا مطالب نامأنوس و دور از نزاکت گنجانده می‌شود سخت‌گیری وحتی شدت عمل به خرج داده خواهد شد و این کار شروع هم شده است.

از این پس دیگر فیلمی که سوژه آن مخرب فکر و دماغ بینندگان و به‌خصوص نسل جوان باشد به روی اکران نخواهد آمد. در دوبله مطالب و متن هر فیلم نیز رعایت ادب و نزاکت خواهد شد و مضامین بازاری و عامیانه در دوبلاژ به کلی ممنوع خواهد بود.

وزارت اطلاعات برابر قانون مربوطه نسبت به تمام این موارد تصمیمات لازمه را گرفته و آیین‌نامه تازه نمایش و سینما به زودی در تمام کشور مجری خواهد بود.4

 

بندرعباس توسعه‌یافته و مدرن‌ترین بندر ایران خواهد شد؟!

«سپید و سیاه» نوشت: توسعه بندرعباس که تا چندی پیش تقریبا فراموش شده و یک بندر درجه چهارم و شاید پنجم به حساب می‌آمد این روزها مرکز بزرگ‌ترین فعالیت‌های ساختمانی گردیده است.

در چند سال آتیه بندرعباس به صورت یکی از بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین بنادر ایران مجهز به کلیه وسایل حمل و نقل و بارگیری و تخلیه کشتی‌ها درخواهد آمد.

برای این کار اعتباری متجاوز از 8/5 میلیون دلار تخصیص داده شده و شب و روز، کارهای ساختمانی و توسعه بندر ادامه دارد.

علاوه بر تجهیزات مفصلی که در بندرعباس به‌وجود می‌آید قرار است بندر مذکور به وسیله یک شبکه وسیع راه به داخل کشور و بالنتیجه به تمام مراکز مهم تولیدی و اقتصادی مرتبط شود. مطلعین معتقدند بندرعباس در آتیه از مراکز پرجنب‌وجوش اقتصادی خواهد بود.5

 

کابینه حسنعلی منصور پس از معرفی به شاه در محوطه کاخ نخست‌وزیری

شماره آرشیو: 3437-11ع

 

1. تهران‌مصور، 17 مهر 1343، صص 2، 4 و 5.

2. سپید و سیاه، 17 مهر 1343، ص 3. جشن‌های ۲۵۰۰ساله بخشی از پروژه ترویج باستان‌گرایی بود و برای اینکه بازتاب رسانه‌ای بیشتری برای جشن‌های ۲۵۰۰ ساله فراهم شود و از سوی دیگر بخش بیشتری از سران ممالک مختلف از طمطراق فراهم‌شده از سوی دستگاه پهلوی دوم برای این جشن‌ها مطلع شوند، تلاش شد تا زمینه حضور بسیاری از مقامات کشورهای غربی و اروپایی را نیز به این جشن فراهم کند، اما در عمل با یک پروژه شکست‌خورده روبه‌رو شد؛ زیرا بسیاری از سران درجه اول غربی از حضور در جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی سرباز زدند و به اعزام نمایندگان خود بسنده کردند و یا اصلا حضور پیدا نکردند.

در این زمینه رک:  شکوه پوشالی جشن‌های ۲۵۰۰ساله شاهنشاهی

3. سپید و سیاه، 17 مهر 1343، ص 3.

4. همان‌جا. علی‌رغم گزارش «سپید و سیاه» نه تنها از دهه 1340 تا پایان عمر رژیم پهلوی درباره فیلم‌های پخش‌شده در سینما حساسیتی به خرج داده نشد، بلکه این ابتذال به جشن هنر شیراز و به نمایش درآمدن روابط جنسی در منظر عموم و به صورت زنده در این جشن نیز رسید.

سینما به عنوان نافذترین رسانه جمعی در دوره پهلوی و در ترویج الگوهای ناسالم پیشرو بود. ستاره‌های فیلم‌ها زنانی بودند که آب و رنگی داشتند و در آن زن به عنوان موجودی هوسباز و خوشگذران مطرح می‌شد. در این دست از فیلم‌ها علی‌‌رغم استفاده از زن، حضور او در داستان و در پیشبرد ماجرا کارساز نبود.

زن در فیلم‌های این دوره تنها موجودی است که به مخاطب تحمیل شده است و عنصری اضافی و ضامن فروش فیلم است. زن در سینمای قبل از انقلاب، جایگاهی در ایران غیر از کافه و اماکن بد نداشت و به بدکارگی معروف بود و به عرضه عمومی گذاشته شده بود.

در این گونه فیلم‌ها تمام ارزش‌های اجتماعی مورد حمله قرار گرفته بود و باز هم مسئله زن بی‌هویت در آن مرسوم بود و حضور زن صرفا از شأن جنسی مطرح می‌شد. عمده‌ترین مشاغل زنان در فیلم‌های این دوره پس از خانه‌داری، روسپی‌گری و رقاصی بود. زنان در این سینما در نقش معشوقه ظاهر می‌شدند که البته تمایل مخاطب نیز در این موضوع بی‌تأثیر نبود.

در بسیاری از فیلم‌ها، روابط نامشروع زن و مرد به صورت غیرعرف نشان داده می‌شد و این گونه به توصیف دقیق فحشا می‌پرداختند و در آثاری شرم‌آور بعضی سنت‌شکنی‌ها رخ می‌داد و وقتی مرد خیانت می‌کرد، زن هم به خیانت می‌پرداخت که این نوع فیلم‌ها مسئله‌ خیانت در ایران را به صورت عادی و رواج‌یافته نشان می‌داد. جالب اینجاست که هر دو با اطلاع از خیانت‌ها به زندگی ادامه می‌دادند!

جهانگیر الماسی، بازیگر سینما و تلویزیون، در مورد فیلم‌های سینمای ایران در زمان رژیم پهلوی می‌گوید: خیلی از فیلم‌هایی که در آمریکا و اروپا تولید می‌شود اصلا در آن مناطق به نمایش درنمی‌آید، بلکه برای تخریب فرهنگی کشورهایی مثل ما تولید می‌شود. در زمان شاه تلویزیون ما ساعت ۱۰ شب از شبکه‌ها فیلم‌های جنسی پخش می‌کرد.

5. سپید و سیاه، 17 مهر 1343، ص 3. علی‌رغم گزارش «سپید و سیاه» در مهرماه 1343 که به زودی «بندرعباس» مدرن‌ترین و مجهزترین بندر کشور خواهد شد، این اتفاق نیفتاد و درحالی‌که در سال‌های پایانی عمر رژیم پهلوی شاه برای تفریح در کیش هزینه‌های هنگفتی می‌کرد، هرمزگان تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی حتی دانشگاه نداشت!

چاپ خبر